Sosyal Banner
Joy Türk Top 20

Radyo Joytürk dinle, Joytürk canlı dinle, Online joy türk dinle ve JoyTürk bu hafta Top 20 listesini paylaştı. Listedeki sıralamalar dinleyicilerin belirlediği gibi oldu. Beklenen sanatçılar ve parçaları dinleyicileriyle buluştu. Listeyi indirmek için konu altında yorum yapınız.

Listede 1. sırada “Sıla – Yoruldum” adlı parça.

Sıla Hakkında
ürk şarkıcı, söz yazarı, besteci.

Gerçek Adı: Sıla Gençoğlu
Tarihi:17 Haziran 1980
Doğum Yeri:Denizli

Hakkında:

-Sıla, 17 Haziran 1980′de Denizli’de doğdu. İlkokulu Denizli’de okuyan şarkıcı, ortaokul ve lise öğrenimi için İzmir’e anneannesinin yanına yerleşti. İlk sahne çalışmalarına İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde başladı ve Türk Halk Müziği ile Türk Sanat Müziği korolarında korist ve solist olarak görev aldı. Lise ikinci ve üçüncü sınıflarda özel şan derslerine başladı. İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Sabahat Tekebaş ile şan ve ses eğitimi uzerine çalıştı.

-1998 yılında yüksek öğrenimi için İstanbul’a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde bir sene okudu, daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Caz Vokal Bölümü’ne geçiş yaptı. Bu dönemde, Afyon Caz Festivali’nde Neşet Ruacan, Nedim Ruacan ve Nezih Yeşilnil’den oluşan caz orkestrasında solist olarak görev aldı. Nükhet Ruacan’la ses eğitimi üzerine çalıştı ve yine okul döneminde, daha sonraları albümlerinde sanatçıya önemli katkılar yapan müzisyen Efe Bahadır’la da tanıştı. Kısa bir sürenin ardından Kenan Doğulu ile tanışarak onun yedi sene vokalistliğini yaptı. Ayrıca Sıla’nın yaptığı besteler ve yazdığı şarkı sözleri Ferhat Göçer (Yolun Açık Olsun/ Vur kadehi Ustam), Kenan Doğulu (Demedi Deme/Boğaziçi), Emel Müftüoğlu (Eğlenilecek Kızlar, Evlenilecek Kızlar/Ağla) gibi sanatçıların albümlerinde yer aldı. Geniş kitleler onun sesiyle ilk kez Sezen Aksu ile yaptıkları ve “Sıla” dizisinin şarkısı olan ortak besteleri “Sıla/Töre” sayesinde tanıştı.

-2007 yılında kendi adını taşıyan ilk albümünü çıkaran Sıla 2009 yılında İmza, 2010 Konuşmadığımız Şeyler Var albümünü çıkardı.

İlk Albümü:Sıla
Önemli Başarısı:TRT Müzik Ödülleri en iyi kadın sanatçı

Etiketler :

Joy Türk Top 20 için yorum yapın

Adınız - Soyadınız

E-mail Adresiniz

Yorumunuz